Jak co roku nadszedł czas, w którym żegnamy śnieg i mróz a witamy ciepłą, budzącą do życia przyrodę - WIOSNĘ. Tradycją już jest w naszym Domu świętowanie tego dnia.

Marzanna jest znana w Polsce od wieków jako bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna... Mieszkańcy wraz z pracownikami zaczęli obchody od marszu z ręcznie przygotowaną podczas zajęć terapii zajęciowej kukły. Pogoda jak zwykle była dla nas łaskawa więc z uśmiechem na ustach, śpiewaliśmy wszyscy piosenkę ,,Żegnaj Marzanno" 

Marzanno, Marzanno
odpłyń gdzieś za morza
niech kwitną już kwiaty,
zielenią się zboża.

Marzanno, Marzanno
niechaj zima minie,
a kra na strumyku
wraz z Tobą odpłynie(...)

Po symbolicznym utopieniu Marzanny i spacerze wróciliśmi do Domu, w którym czekało już na nas ognisko. Mieszkańcy długo ucztowali piekiąc kiełbaski, śpiewając i rozmawiając. Jak to u nas, nie obyło się również bez deseru. Pani Dyrektor przyniosła dla Mieszkańców pyszne drożdżówki, z których już po chwili zostały tylko okruszki... Z utęsknieniem czekamy aż teren wokół Domu zazieleni się świeżą, zieloną trawą a kwiaty zakwitną kolorowymi dywanami.

 

bip logo

Projekt Dom Pełen Barw